ترک تریاک

تریاک ماده ای سمی است که از شیرابه خشخشاش به دست می آید و اکثر افرادی که به مصرف آن روی می آورند با این باور غلط که تریاک بیماری های آن ها را درمان می کند، شروع به مصرف آن می نمایند. ترک اعتیاد باید تحت نظارات پزشک و در مراکز درمانی معتبر انجام پذیرد.

ترک تریاک

تریاک

مصرف مواد مخدر یکی از مهم ترین تهدیدها برای انسان است که به ناتوانی و حتی مرگ زودرس منجر می شود. در زمان های گذشته تریاک مصارف درمانی و پزشکی داشت. اکنون اعتیاد به تریاک و ترک آن یکی از مشکلات عمده در کشور است. تریاک و مشتقات آن پر مصرف ترین مواد مخدر غیرقانونی در کشور است. در کتب طب فارسی «افیون» به معنای گیاه خشخاش است. برای ترک تریاک در زمان های قدیم میزان مصرف آن را به تدریج و کم کم کاهش می دادند که در اکثر موارد با شکست مواجه می شد ولی امروزه با کمک روش ها و داروهای مختلف ترک اعتیاد به تریاک بسیار آسان و کاملاً قطعی و بدون بازگشت می باشد.

اعتیاد به تریاک

واژه افیون در منابع مکتوب طب ایرانی به شیرابه خشخاش اطلاق می شود که به آن «تریاک» می گویند. در زبان عربی آن را «تریاغ» به معنای ایجاد کننده خواب عمیق می‌گویند. طعم تلخ و طبیعت آن سرد و خشک است. مصرف تریاک به دلیل خاصیت ضد دردی که دارد باعث ایجاد مشکلات فراوانی برای فرد مصرف کننده آن می شود، بنابراین باید اعتیاد به مواد افیونی کنار گذاشته شود. ترک تریاک باید کامل و اصولی باشد. مشخص شده است که اکثر معتادان به مواد افیونی به طور معمولی بیمار می شوند و حتی در اثر عوارض مختلف مانند اسهال، اسهال خونی و به دلیل از دست دادن اشتها می میرند.

ترک تریاک

عوارض مصرف تریاک

سوء مصرف تریاک باعث دگرگونی حالت طبیعی می شود، از این رو در ردیف حشیش و در دین اسلام مصرف آن مانند الکل و شراب حرام است. تریاک ماده ای سمی است و مزاج سرد دارد، بنابراین مصرف آن باعث ضعف و سردی بدن می شود و در نتیجه فرد مصرف کننده تریاک بدون انرژی و بی نشاط است و نمی تواند فعالیت های روزانه خود را به درستی انجام دهد، زیرا اکثر فعالیت ها نیاز به حرارت دارند و با کاهش دمای بدن، اعمال بدن مختل می شود و میل به حرکت و نشاط از بین می رود. تریاک سمی است که تأثیر کلی بر بدن دارد. پس از جذب، اثرات مصرف آن در سراسر بدن ظاهر می شود و اثر خوراکی آن محدود به دستگاه گوارش نمی شود. مصرف تریاک می تواند باعث مرگ شود.

ترک تریاک

ترک تریاک و مواد افیونی باعث بروز علائم ترک می شود که بسیار ناخوشایند و دردناک است. اکثر افراد وابسته به تریاک به دلیل این که تحمل علائم ترک اعتیاد برایشان سخت است به مصرف آن ادامه می دهند و به ترک آن فکر هم نمی کنند. خوشبختانه امروزه کلینیک های ترک اعتیاد مجهزی برای کمک به درمان اعتیاد وجود دارد که به افراد مصرف کننده مواد مخدر این امکان را می دهند که بدون درد و ناراحتی بیماری اعتیاد خود را درمان کنند.

ترک تریاک با داروهای ترکیبی حاوی مواد افیونی

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که در مورد ترک مواد افیونی وجود دارد ترک آن ها به وسیله داروهایی است که حاوی مواد افیونی هستند. زیرا این دسته از داروها قدرت اعتیاد آوری بالایی دارند.