ترک استروئیدها

استروئیدها جزو مکمل‌های پر مصرفی هستند که به شدت مورد علاقه بدنسازان و مربیان بدنسازی است. این در صورتی است که با داشتن یک رژیم غذایی صحیح و با استفاده از تکنیک‌های خاص می‌توان به بدن ایده‌آل رسید. در این صورت دیگر نیازی هم به استفاده از دارو‌های استروئیدی نیست. در واقع با مصرف این دارو، انگار که حجم زیادی از هورمون مردانه‌ تستوسترون وارد بدن شده است و همین باعث می‌شود غدد درون‌ ریز، مخصوصاً غدد جنسی، دچار اختلال شوند و تا حد قابل ‌توجهی کارکرد طبیعی‌شان را از دست بدهند.

ترک استروئیدها

استروئیدها

امروزه به علت نداشتن علم کافی و آگاهی نداشتن از تکنیک‌های تغذیه و تمرینی مناسب، به دست آوردن بدنی ایده‌آل برای ورزشکاران به یک رویا تبدیل شده است. معمولاً آن‌ها برای دستیابی به این مهم به مربی نماهایی مراجعه می‌کنند که نه تنها علم کافی ندارند بلکه هیچ بویی از انسانیت هم نبرده‌اند. به علت عجول بودن ورزشکاران برای به دست آوردن بدنی ایده‌آل از جمله جوانان، افرادی سودجو و مربی نما شروع به سوء استفاده از آن‌ها می‌کنند و با تجویز و فروش داروهای استروئیدی و...، سلامتی و زندگیشان را مورد مخاطره قرار می‌دهند.

آن‌ها با پیچیدن نسخه‌های گران قیمت و تجویز استروئیدهای آنابولیک، پپتایدها، سارم‌ها و... که اکثرشان قلابی و تاریخ مصرف گذشته هستند با جان ورزشکاران ما بازی می‌کنند و به علت نداشتن آگاهی ورزشکاران و نبودن نظارت کافی بر روی این قبیل مسائل تعداد کثیری از آن‌ها چه آماتور و چه به اصطلاح حرفه‌ای با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌شوند. متأسفانه این جوانان به علت مصرف و سوء مصرف داروهای مضر و خطرناک دارای عمر طولانی نخواهند بود. به همین دلیل ورزشکاران و مربیانمان باید به این آگاهی برسند که با استفاده از رژیم‌های غذایی و تکنیک‌های تمرینی حرفه‌ای می‌توانند داروهای استروئیدی را برای همیشه کنار بگذارند.

ترک استروئیدها

عواقب ناگوار مصرف استروئیدها

غدد درون ‌ریز، غده‌هایی هستند که در نواحی مختلف بدن، از مغز تا اندام‌های جنسی پراکنده‌اند و وظیفه‌شان تولید هورمون است. هورمون‌ها در اساس منشأ اتفاقات فیزیولوژیک زیادی در بدن هستند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها رشد و تکامل جسمی است. پزشکان این ماده‌ی شیمیایی را به دو دسته‌ی کلی استروئیدی و غیراستروئیدی تقسیم می‌کنند. استروئیدها که از جنس لیپید یا چربی هستند، عموماً از غدد درون ‌ریز بیضه، تخمدان و فوق کلیوی ترشح می‌شود. نظم و انضباط و دانش، همراه با سرعت عمل و برنامه‌ریزی صحیح، برای به دست آوردن بهترین حالت جسمی شما ضروری است، کلید رسیدن به بدنی ایده آل غذایی است که مصرف می‌کنید، درست همان طور که هرگز آب در مخزن بنزین خودروی خود نمی‌ریزید، نباید غذا یا داروی نامناسب نیز مصرف کنید، شما باید به فکر عواقب غذایی که مصرف می‌کنید باشید، درست همان طور که ریختن آب در مخزن بنزین شما می‌تواند عواقب بسیار ناگواری به همراه داشته باشد، همین امر باعث می‌شود غذای مطلوب کمتری مصرف کنید، این به این معنی نیست که شما هیچ‌وقت نمی‌توانید یک غذای خارج از رژیم بخورید.    

عوارض مصرف استروئیدها

استروئیدها علاوه بر این که برای سلامتی انسان مضر و خطرناک هستند از نظر اخلاقی نیز در قوانین بین المللی ورزش دوپینگ محسوب می شوند زیرا که سبب برتری ناجوانمردانه نسبت به حریف می شوند که خلاف بازی جوانمردانه می باشد. میل به قهرمانی و رسیدن زودتر به هدف ورزشی، فرد را راغب به استفاده از چنین داروهایی می کند. مصرف این داروهای شیمیایی، پیامدهای منفی زیادی دارند و استفاده بیش از حد و غیر اصولی آن‌ها، به مراتب عوارض شدیدتر و گاهاً جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد. هدف محققان از پرداختن به مسائل استروئیدها، مطمئناً اشاعه دوپینگ و تجویز و تأیید استروئیدها نیست بلکه نشان دادن عوارض ناشی از مصرف آن ها می باشد. بنابراین با توجه به عوارض شدید استروئیدها و این موضوع که به هر حال مصرف چنین داروهایی در جوامع ورزشی و در بین ورزشکاران به شدت شایع است، افزایش دانش و آگاهی مربیان و ورزشکاران می تواند در کاهش عوارض استروئیدها کمک کند.

تأثیر استروئیدها بر سلامتی

فشار رقابت‌های حرفه‌ای و اعتبار و جایگاه آن‌ها باعث شده تا برخی از ورزشکاران برای کسب مقام به روش‌های غیراخلاقی روی آورند. استفاده از داروهای نیروزا برای بیشتر کردن ظرفیت بدن، یکی از همین روش‌هاست. این داروها عموماً روی هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارند و باعث افزایش حجم و توان انسان می‌شوند. اما این فقط یک روی سکه است. عوارض این مدل داروها از آن چه تصور می‌شود به ‌مراتب بیشتر خواهد بود. استروئیدهای آنابولیک، غدد درون ‌ریز انسان را بیش از هر جای دیگر تحت تأثیر قرار می‌دهند و با بر هم زدن تعادل این قسمت‌ها، آثار مخربی در پی خواهند داشت.

ترک استروئیدها

استروئیدهای آنابولیک و تستوسترون در روز درون‌ریز بدن توضیح می‌دهند. انواع داروهای آنابولیک و هورمونی و ساختار آن‌ها، نشان می‌دهند که این مواد گر چه در کوتاه ‌مدت باعث افزایش ظرفیت بدنی می‌شوند ولی در طولانی‌مدت آسیب‌های جبران‌ناپذیری در پی خواهند داشت.