ترک سیگار

نیکوتین در تمام محصولات تنباکویی یافت می شود و به اندازه هروئین یا کوکائین قدرت اعتیاد آوری دارد. این نیکوتین موجود در سیگار است که باعث می شود به مصرف سیگار میل شدید پیدا کنید. به یاد داشته باشید که ترک سیگار کار آسانی نیست، اما ممکن است.

ترک سیگار

اعتیاد به سیگار

مصرف دخانیات آسیب های فراوانی به شخص مصرف کننده آن وارد می کند. نیکوتین موجود در سیگار در واقع نوعی سم خطرناک است که عامل اصلی اعتیاد به سیگار محسوب می شود. اما خوشبختانه بعد از ترک سیگار، بدن شروع به ترمیم خود می کند و فرد سیگاری مدت کوتاهی بعد از ترک سیگار، سلامت خود را باز می یابد، هر چه زودتر مصرف سیگار قطع شود بدن زودتر شروع به ترمیم می کند. با این حال مصرف دخانیات در دراز مدت ممکن است عوارض ماندگاری را برای مصرف کننده به جای بگذارد که تا آخر عمر درگیر آن باشد. استعمال دخانیات یکی از عوامل اصلی ایجاد سرطان در جهان است. سرطان ریه اولین بیماری مرتبط با سیگار کشیدن است. در حال حاضر شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سیگار باعث ایجاد شانزده نوع سرطان می شود.

بیماری های مرتبط با مصرف سیگار

مصرف سیگار در حقیقت به تمام اعضای بدن آسیب می رساند. سیگار یکی از علت های اصلی مرگ و میر است. سرطان ریه، سرطان روده بزرگ و بسیاری از انواع سرطان های دیگر، بیماری قلبی و سکته مغزی، بیماری انسداد مزمن ریه، بیماری های مرتبط با لثه، از دست دادن بینایی و روماتیسم مفصلی تعدادی از بیماری هایی هستند که در اثر مصرف سیگار ایجاد می شوند. بنابراین بهتر است که هر چه زودتر سیگار را ترک کنید. 

ترک سیگار

دود دست دوم سیگار

سیگار کشیدن به دیگران نیز آسیب می رساند. دود دست دوم دودی است که از سیگار شما بیرون می آید و اطرافیان شما آن را استنشاق می کنند. دود دست دوم سیگار خطرناک است و می تواند باعث آسیب زدن به سلامتی اطرافیان شما شود. اگر بچه دارید، اگر سیگار را ترک کنید، می‌توانید به سلامتی آن ها کمک کنید. کودکانی که والدینشان در اطرافشان سیگار می کشند در خطر مشکلات ریوی و سایر مشکلات سلامتی هستند.

ترک سیگار

ترک سیگار کاری است که میلیون ها نفر آن را با موفقیت انجام داده اند. در واقع، بیش از نیمی از افرادی که تا به حال سیگار کشیده اند، آن را ترک کرده اند. شما هم می توانید با مراجعه به مراکز معتبر ترک اعتیاد، مصرف سیگار را برای همیشه ترک کنید. برخی از افراد برای ترک سیگار بارها تلاش می کنند، اما مجدداً شروع به مصرف آن می نمایند و در نتیجه از ترک سیگار نا امید می شوند، زیرا این افراد به روش های غیر اصولی اقدام به ترک سیگار نموده اند.

فواید سلامتی بعد از ترک سیگار