ترک گل

متأسفانه سن مصرف گل به دبیرستان‌ها رسیده است و خانواده‌ها اطلاع دقیقی درباره این ماده مخدر ندارند و جوان‌ها تصور می‌کنند گیاهی طبیعی و بی‌ ضرر است. در واقع ضعف اطلاع رسانی درباره این ماده روانگردان باعث شده که خیلی از جوانان تصور کنند می‌توانند خیلی راحت مصرف گل را کنار بگذارند. تصوری که به هیچ وجه درست نیست.

ترک گل

گل چیست

علف، قارچ، اشک، تسبیح و حالا گل. هر روز ۹ نفر از ایرانی ها به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود را از دست می دهند. جماعتی که به گواه آمارهای جمعیت مبارزه با دخانیات کشور، از ۱۰ سالگی دست به سیگار می شوند و از ۱۷ سالگی مواد مخدر را تجربه می کنند. در این میان گروهی هم هستند که از ۱۲ سالگی به بعد پای مخدرهای صنعتی به زندگی شان باز می شود و روزگارشان را با شیشه، حشیش و ماری جوانا سیاه می کنند.  

قدرت اعتیاد آوری گل

مواد مخدری که یک جمله مشترک درباره بیشتر آن ها تکرار می شود «این اعتیاد آور نیست». این جمله، امروزه بیشتر از همه درباره ماده مخدر گل به گوش می رسد. ماده مخدر گل، همان اندازه که اسم خوشایندی دارد، یکی از خطرناک ترین مواد مخدری است که این روزها در دست جوان ها می­چرخد و به اسم یک روانگردان طبیعی خرید و فروش می شود. مخدری که ضربان قلب را بالا می برد، احساس بی قراری می دهد، باعث توهم می شود و با یک بار مصرف، طوری عملکرد مغز را مختل می کند که زندگی بدون آن غیر ممکن می شود.

چگونگی پیدایش گل

گیاه شاهدانه ای که به آن «کوش افغان» هم گفته می شد، از افغانستان به امریکا برده شد و این شروع پیدایش ماده مخدر گل بود و با استفاده از کوش افغان، ماریجوانای جدیدی کشت شد که خواصی متفاوت از ماریجوانای سنتی (شاهدانه) داشت و به آن مدیکال ماریجوانا گفته می­شد. ماریجوانا (شاهدانه) گیاهی است که هم نوع نر آن وجود دارد و هم نوع ماده. نوع نر ۳ درصد و نوع ماده ۸ درصد مخدر دارد. اما گیاه جدیدی که با تغییرات ژنتیکی تولید شد، دو جنسیتی بود و بر خلاف ماریجوانای طبیعی که گل های کمی دارد، بسیار پر گل است.

در این گل ها ۷ برابر بیشتر از ماریجوانا ماده مخدر وجود دارد. آن قدر که اگر از کنار آن عبور کنید یا شب بالای سرتان باشد، دچار توهم می شوید. ماریجوانایی که این روزها در دست جوان ها می چرخد، به نام «گل» همین ماریجوانای تغییر ژنتیکی یافته است. مخدر گل در باور عمومی حتی کم خطرتر از حشیش و ماریجوانا و علف معرفی شده است اما در حقیقت می ­تواند آن قدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، برای همیشه باعث اعتیاد شود. گیاهی که از تولیدش زمان زیادی نمی‌گذرد اما به خاطر تأثیرات درمانی‌اش در پزشکی جای خود را باز کرد.

ترک گل

آثار مصرف گل

این ماده به طور مستقیم بخش های مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جایگزین آن می شود، بنابراین با مصرف نکردن گل دچار اضطراب شدید، بی قراری، وحشت زدگی، تپش قلب شدید و … می­شود. گل خطرناک ترین مخدر امروز است و با یک بار استفاده ممکن است فرد به مدت ۶ ماه تا یک سال دچار توهم عصرگاهی شود. ما هنوز اثرات این مخدر را به طور کامل نمی‌دانیم اما عوارض گسترده‌ای از آن مشاهده شده است. جالب این که مخدر گل روی بعضی از گروه‌های خونی اثر توهم زایی بیشتری دارد.

روانگردان‌ها از کجا می‌آیند

اولین بار، در دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ میلادی بود که امریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی روی مواد شیمیایی‌ای کار کردند که عموماً با هدف نظامی تولید می‌شدند. این مواد، در واقع فرمول‌های جدیدی بودند که خواص روانگردان داشتند و در آزمایش‌های کنترل فکر، با هدف حقیقت یابی از جاسوسان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این ترکیبات خواصی شبیه حشیش و ماریجوانا داشتند با این تفاوت که می‌توانستند چندین برابر آن تأثیرگذار باشند.

مقایسه گل با ماریجوانا

اعتیاد به ماریجوانا بسیار دیر ایجاد می‌شود و خیلی راحت هم قابل ترک است، اما گیاه جدیدی که با تغییرات ژنتیکی تولید شد، دو جنسیتی بوده و بر خلاف ماریجوانای طبیعی که گل‌های کمی دارد، بسیار پر گل است. ماریجوانایی که این روز‌ها در دست جوان‌ها می‌چرخد، گل همین ماریجوانای تغییر ژنتیکی یافته است که حتی دست و دل پزشکان هم برای تجویز آن می‌لرزد و فقط در شرایط خاصی، برای بیماران خاص آن را توصیه می‌کنند، به مدت محدود و دوز بسیار پایین. بیمار می‌تواند حداکثر یک ماه با دوز خیلی پایین از ماریجوانای طبی استفاده کند، آن هم در بیماری‌های عصبی شدید، یا بیمارانی که در مراحل پایانی عمرشان قرار دارند و پزشک می‌خواهد روزهای پایانی زندگیشان بدون درد بگذرد. 

خطر اعتیاد به گل

اعتیاد به ماده مخدر گل، اعتیادی است که اگر پیشرفت کند و برای مدت طولانی مصرف شود ممکن است غیرقابل ترک باشد. متأسفانه گل در ایران آن قدر بازار پر رونقی دارد که خرید و فروش آن خیلی راحت و حتی به صورت انبوه انجام می‌شود. از سال ۲۰۱۳ مصرف ماریجوانا در ۲۰ ایالت امریکا آزاد شد که البته اهداف اقتصادی پشت آن بود. از آن جایی هم که تأثیر اعتیاد آوری برگ ماریجوانا خیلی کم است دولت امریکا حساسیت زیادی برای مقابله با آن نشان نداد. همین آزادسازی ماریجوانا در امریکا و گیاهی بودن این مخدر باعث شد خیلی‌ها در ایران تصور کنند که مخدر گل ضرری ندارد و خیلی راحت می‌توان آن را ترک کرد.  

ترک گل

ناشناخته بودن اثرات استفاده از گل در مدت طولانی و با دوز بالا، در کنار کمبود تحقیقات جهانی باعث شده است که اعتیاد به گل جزو اعتیادهای بدون درمان شناخته شود. بیشتر روش‌های ترک اعتیاد که در ایران به کار گرفته می‌شود، متکی به تحقیقات و شیوه‌های درمانی به روز در دنیا می باشند و بسیار ضروری است که اگر شما یا یکی از نزدیکانتان درگیر مصرف گل هستید هر چه زودتر نسبت به ترک آن اقدام نمایید.