خدمات ترک اعتیاد

خدمات ترک اعتیاد در این مرکز شامل طیف گسترده‌ای از خدمات درمانی، مشاوره، روان درمانی، سم زدایی مواد مخدر و ریشه یابی اعتیاد می‌باشد.

همه‌ ما نسبت به سلامتی جامعه مسئول هستیم و باید راهی در جهت بهبود آن پیدا کنیم. یکی از روش‌هایی که می‌تواند مفید واقع شود، آگاه کردن جوانان و خانواده‌ها از پیامدهای ناگوار مواد مخدر و مشروبات الکلی است و این در حالی است که بیشترین سود را سوداگران مرگ می‌برند و مضرات و پیامدهایش دامن‌گیر افراد، خانواده‌ها، اجتماع و کشورها می‌شود.

پیشگیری و درمان اعنیاد به مواد مخدر

در جوامع امروزی اعتیاد به مواد مخدر باعث آسیب به بافت‌های مختلف جامعه شده و این آسیب‌ها به صورت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به وضوح مشاهده می‌شوند که می‌توان گفت یکی از خطرسازترین آسیب‌ها به طور کلی همان معضل اعتیاد به مواد مخدر به شمار می‌آید.

برای جلوگیری از خطر اعتیاد برنامه‌های زیادی طراحی شده و به صورت اجرایی درآمده که برای کاربردی‌تر شدن آن نیاز به ارگان‌های مختلفی است، مانند مرکز مطالعات ملی اعتیاد، دفتر مبارزه با مواد مخدر و غیره که هدف اصلی آن‌ها پیشگیری از آسیب اعتیاد و مبارزه با آن است. زمانی که فرد به مصرف مواد مخدر اعتیاد پیدا کرد به دنبال درمان بیماری اعتیاد به مواد مخدر و خدمات ترک اعتیاد می گردد.

خدمات ترک اعتیاد

درمان بیماری اعتیاد

برخلاف باورهای قدیمی و بر مبنای اطلاعات و دانش کنونی در مورد مغز انسان، ثابت‌شده است که اعتیاد یک مشکل اخلاقی و یا ضعف اراده نیست، بلکه نوعی بیماری ذهنی است. اعتیاد از جمله بیماری‌هایی است که بیش از هر چیز به مغز انسان آسیب رسانده و سیستم ارتباطی آن را مختل می‌سازد. هر کسی که مواد مخدر مصرف می‌کند معتاد محسوب نمی‌شود.

مصرف‌کنندگان مواد مخدر به سه دسته تقسیم می‌شوند و از این سه دسته تنها معتادان مزمن هستند که به بیماری اعتیاد مبتلا شده‌اند. بیماری اعتیاد دارای یک چرخه ویرانگر و باطل است که مانع می‌شود تا فرد معتاد بتواند به تنهائی و با اراده شخصی خود از این بیماری رهایی پیدا کند. به عنوان مثال ماده‌ مخدر مت آمفتامین (شیشه) باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز می‌شود و باعث ایجاد حالت تحریکی، سرخوشی، تمرکز و… می‌شود.

حال پس از قطع مصرف با کاهش سطح دوپامین فرد خواب‌آلود، افسرده، بی‌تمرکز و… می‌شود. طول دوره‌ بازگشت این میانجی‌های عصبی به حالت طبیعی بسیار طولانی‌ است.

بهترین روش ترک اعتیاد

در مرکز ترک اعتیاد سلامت باران برای درمان بیماری اعتیاد از جدیدترین و مؤثرترین روش های ترک اعتیاد استفاده می شود. تجربه ثابت نموده است که بهترین روش برای ترک اعتیاد، درمان های ترکیبی است که متناسب با شرایط هر بیمار برای او طراحی می گردد که می تواند شامل سم زدایی مواد مخدر، درمان های روانپزشکی و روان درمانی باشد.

خدمات ترک اعتیاد

مشاوره رایگان به بیماران در خصوص روش های درمانی، هزینه و مدت زمان مورد نیاز برای ترک اعتیاد، خدمات بستری اعتیاد، سم زدایی تدریجی مواد مخدر، ریشه یابی دلایل گرایش بیمار به مصرف مواد مخدر، تشخیص دوگانه، درمان کامل سوء مصرف مواد مخدر، ارزیابی و کنترل علائم قطع مصرف مواد مخدر، ارائه خدمات روانشناسی و روان درمانی، حمایت و پیگیری بیمار بعد از درمان، جلوگیری از عود اعتیاد و بازگشت بیمار به مصرف مجدد مواد مخدر و برگزاری جلسات درمانی فردی و گروهی و خانواده درمانی از جمله خدمات ترک اعتیاد در مرکز ترک اعتیاد سلامت باران می باشند.