الکل

الکلیسم یا اعتیاد به الکل، یک بیماری مزمن و پیشرونده است که با علامت ناتوانی فرد در خودداری از نوشیدن الکل مشخص می شود. پژوهش ها نشان می دهد که اعتیاد یا وابستگی به الکل، یک بیماری جسمی روانی است که به دلیل تغییرات ساختاری مغز و اختلال در فعالیت الکتریکی و بیوشیمیایی سلول های مغزی ایجاد می شود.

الکل

الکل

الکل یکی از انواع مواد مخدر است. متأسفانه در جامعه امروزی نوشیدنی های الکلی بسیار پر طرفدار هستند و افراد زیادی بدون آن که از عوارض آن مطلع باشند، آن ها را مصرف می کنند. الکلیسم که امروزه به عنوان اختلال مصرف الکل شناخته می شود، حالتی است که در آن فرد نیاز فیزیکی و اجبار به مصرف الکل دارد، فرد مصرف کننده با وجود این که می داند مصرف الکل تأثیر منفی و مخرب بر زندگی او می گذارد ولی نمی تواند مصرف خود را قطع کند. در گذشته، به افرادی که این بیماری را داشتند، الکلی یا دائم الخمر می گفتند ولی امروزه، این عنوان یک برچسب منفی دیده می شود، امروزه متخصصان بهداشت می گویند که فرد دارای اختلال مصرف الکل است. سالانه در سراسر جهان افراد زیادی قربانی مرگ و میر ناشی از مصرف الکل می شوند.   

اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل نوعی بیماری است که هر فرد مصرف کننده مشروبات الکلی ممکن است به آن مبتلا شود. مصرف نوشیدنی های الکلی باعث اختلال در عملکردهای شخصی مانند تلو تلو خوردن، بریده بریده حرف زدن، تاری دید، عدم تعادل فرد و عکس العمل های کند شود. مصرف مشروبات الکلی بر روی مغز و سلول های عصبی تأثیر می گذارد و به طور موقت عملکرد آن ها را کند می کند. مصرف الکل همچنین عوارض ببلند مدت تری بر روی جسم و روح افراد دارد و باعث آسیب های شدید به مغز می شود. بهتر است که فرد الکلی هر چه زودتر برای ترک الکل اقدام کند و از آسیب های بیشتر جلوگیری نماید.

الکل

عوارض مصرف الکل

مصرف مشروبات الکلی باعث ناراحتی های معده، مشکلات قلبی، آسیب های مغزی، بروز مشکلات کبدی و تنفسی می شود. مصرف الکل همچنین باعث اضطراب، افسردگی، لرزش دست، بی اشتهایی، تحریک پذیری، اختلال خواب، تهوع، استفراغ و افزایش تعریق گردد.

عوارض مصرف الکل در دراز مدت

درمان اعتیاد به الکل

خوشبختانه اعتیاد به الکل هم مانند دیگر اعتیادها به مواد مخدر قابل درمان است. وقتی یک فرد الکلی کنترل مصرف خود را از دست می‌دهد، برای دوستان و نزدیکانش آشکار است، اما تنها کسی که نمی‌تواند آن را ببیند، خودش است. این مسئله در اعتیاد به همه مواد مخدر مشترک است. در واقع رو به رو شدن با آن دشوار است. پس اولین گام برای ترک الکل پذیرش وابستگی به آن است. اکثر افراد مصرف کننده مواد مخدر احساس گناه دارند و نمی خواهند بپذیرند که در مصرف مواد مخدر کنترل خود را از دست داده‌اند. مطمئناً فواید ترک الکل را می دانید و به دنبال بهترین شیوه ترک الکل و مناسب ترین دارو برای ترک الکل و یا شرکت در کلاس های ترک الکل هستید و می خواهید بدانید که چگونه ترک الکل امکان پذیر است. بهترین راه برای ترک الکل مراجعه به مراکز ترک اعتیاد است. ترک الکل بسیار تخصصی است و حتماً باید تحت نظارت پزشک متخصص انجام پذیرد.